Dünyadaki ilk fotoğraf ve fotoğraf makinesi

Dünyadaki İlk Fotoğraf ve Fotoğraf Makinesi

Dünyada çekilen ilk fotoğraf
Dünyada çekilen ilk fotoğraf

Fotoğrafın tarihi gelişimi içerisinde ilk fotoğraf makinesi ve fotoğraflar oldukça dikkat çekicidir. Fotoğraf makinesi bildiğiniz üzere görevi görüntü oluşturmak olan bir araçtır. Fotoğrafın ortaya çıkışı iki temel tarihsel gelişme ile olmuştur. Birincisi, yüzey üzerinde hayali görüntünün oluşturulması. İkincisi ise yüzey üzerinde gerçek görüntünün elde edilmesidir. Dünyadaki ilk fotoğraf da bu çalışmalar üzerine çekilmiştir.

Fotoğrafın tarihi gelişimi içinde teknolojiyle birlikte gözle görünen ancak yüzeyde kalıcı olmayan görüntülerin yerini kalıcı görüntüler almıştır. Fotoğraf makinesi geliştirmeye çalışan araştırmacılar, yansımaları ve gölgeleri belirli bir yüzey üzerinde kalıcı duruma getirmeye uğraşmıştır. Bu uğraşlar sonucu fotoğraf belirli bir yüzeyde kalıcı hale getirilerek ilk fotoğraf ortaya konmuştur.

İlk fotoğraf nasıl çekildi diye merak edenler için bu açıklama faydalı olacaktır. Ancak bir de dünyadaki ilk fotoğraf hangisi onu görmek gerekir. 1826’da Fransız Joseph Nicephore Niepce odasından çektiği doğa fotoğrafı bilinen ilk fotoğraftır.

İlk savaş fotoğrafı 1847 yılında Meksika-Amerika savaşında Charles J.Betts tarafından çekildi.

 


 

İlk renkli fotoğraf İskoç fizikçi James Clerk Maxwell tarafından çekildi. Fotoğrafçı siyah-beyaz fotoğrafı 3 ayrı filtreden geçirerek renkli kareye ulaştı.

 


 

Dünyadaki ilk fotoğraf makinesi 1300 yılında objektifsiz “Camera Obscura” adıyla Araplar tarafından icat edilmiştir. Ancak bu çalışmanın pratik hale gelmesi için uzun bir zaman geçmesi gerekmiştir. 1550 yılında Nürnbergli Cardan, küp biçimindeki kameranın önündeki deliğe ufak bir cam küre yerleştirmiştir. 1795 yılından sonra Nicephore Niepce fotoğraf makinesi alanında çığır açarak 1826 yılında ilk kalıcı fotoğraf görüntüsünü yakalamayı başarmıştır. Bu süreçte kabul edilen ilk fotoğraf makinesi ise:

Dünyadaki ilk fotoğraf ve fotoğraf makinesi
Dünyadaki ilk fotoğraf ve fotoğraf makinesi

Fotoğraf sanatı ve fotoğraf teknolojisi, dünyadaki ilk fotoğraf makinesi ile başlayarak günümüze kadar ulaşmış ve hayatımızın önemli anlarında yer almıştır. Fotoğraf çekmek hepimiz için bir hobi olmuştur. Mutluluklarımızı ve hüzünlerimizi fotoğraflarla ölümsüzleştirmişizdir. Kısacası fotoğraf, hayatımızdır…

 

Kaynak : https://www.fotolifeakademi.com/fotograf-nedir/

 

https://www.kiralikkamera.com

Türkiye’nin ilk internetten kamera kiralama sitesi

İndirimli Kısa Film Ekipmanı

Öğrencilere yönelik kampanyalı kısa film ekipmanı kiralama

Kiralık Sony FS7 Set

Sony FS7 Kamera ve Set Kiralama Fiyatları için detaylı bilgi
Summary
Reviewer
Dünyadaki ilk fotoğraf ve fotoğraf makinesi
Review Date
Reviewed Item
Dünyadaki ilk fotoğraf ve fotoğraf makinesi
Author Rating
51star1star1star1star1star
×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?